Programme description
Archeometria jest nowym kierunkiem prowadzonym wspólnie przez Wydział Chemii oraz Wydział Archeologii UAM. Przygotowany program stanowi unikatową w kraju ofertę studiów drugiego stopnia. Studia na tym kierunku umożliwiają zdobycie gruntownej wiedzy z dziedziny nauk podstawowych, dotyczących chemii analitycznej oraz archeologii. Kierunek Archeometria jest odpowiedzią na przemiany zachodzące w sferze społecznej, gospodarczej oraz dynamikę rynku pracy. Absolwenci tego kierunku zdobywają wiedzę dotyczącą analityki chemicznej artefaktów archeologicznych oraz ich charakterystyki i umiejętności prowadzenia badań naukowych.
Example of courses
- Metodologia i historia archeologii
- Substancje chemiczne stosowane w konserwatorstwie archeologicznym
- Archeologia epoki kamienia
- Badania in-situ obiektów i stanowisk
- Analiza materiałów archeologicznych
- Archeologia epoki żelaza
- Analiza instrumentalna
- Ochrona dziedzictwa archeologicznego, prawo autorskie
Graduate competencies
-
Absolwent posiada wiedzę z zakresu chemii i archeologii zna techniki pracy laboratoryjnej oraz metody analityczne, niezbędne przy charakterystyce źródeł archeologicznych.
-
Absolwent potrafi korzystać z dostępnych naukowych baz danych obcojęzycznych, w szczególności w poszukiwaniu najnowszych osiągnięć w dziedzinie chemii i archeologii; rozumie potrzebę znajomości najnowszych odniesień literaturowych oraz umiejętnie stosuje tę wiedzę w sposób fachowy i odpowiedzialny.
-
Absolwent potrafi twórczo rozwiązywać problemy interdyscyplinarne, odpowiedzialnie organizuje i wykonuje pracę samodzielną i grupową w laboratorium oraz w trakcie terenowych prac badawczych.
-
Absolwent rozumie uwarunkowania ekonomiczne związane z pracą laboratoryjną i ma na uwadze wpływ swojej działalności na środowisko naturalne.
-
Absolwenci rozumieją potrzebę ciągłego pogłębiania wiedzy z dziedziny chemii i archeologii oraz nauk pokrewnych i są przygotowani do ciągłego procesu szkolenia i dokształcania. Potrafią dostosować zdobyte kwalifikacje do potrzeb wynikających z ciągłego rozwoju dziedzin związanych z archeometrią. Podchodzą odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa do stosowania w praktyce zdobytej wiedzy, dokonywania ocen i formułowania wniosków.
Career prospects
-
jednostki naukowe
-
laboratoria badawcze
-
przedsiębiorstwa związane z szeroko pojętą analityką archeologiczną, w tym działające na pograniczu archeologii i chemii
-
centra rozwoju, firmy wdrażające nowe materiały, firmy otoczenia przemysłu
-
instytucje badawcze i ośrodki badawczo-rozwojowe
-
instytucje zajmujące się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy dotyczącej ochrony dziedzictwa
-
ośrodki projektowe grantów krajowych i zagranicznych
-
kontynuowanie edukacji na studiach trzeciego stopnia, w dyscyplinie nauki chemia lub archeologia.