Programme description
Studia stanowią połączenie teoretycznie zorientowanego kulturoznawstwa z badaniami regionalnymi, historią kultury, koncepcjami krajobrazu kulturowego oraz zarządzaniem w kulturze, a także z praktycznie rozumianą animacją. Program posiada unikatową formułę, dzięki której studenci zdobędą kompetentną i szeroką wiedzę praktyczną dotyczącą kultury współczesnej w jej wymiarze globalnym i lokalnym, a także kompetencje i umiejętności pozwalające aktywnie ją współtworzyć poprzez kreowanie zdarzeń kulturalnych, również tych zmierzających do zachowania i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego i tożsamości kulturowej.
Specialties
- Promotor lokalnego dziedzictwa kulturowego
- Menadżer kultury w środowisku lokalnym
Example of courses
Program studiów obejmuje cały szereg przedmiotów mieszczących się w ramach dyscypliny nauk o kulturze (np. semiotyka kultury, estetyka współczesna, kultura artystyczna, kulturowe studia krajobrazowe, wyobrażenie natury w kulturze), ukierunkowanych na kształcenie i przygotowanie do pełnienia aktywnej, kulturotwórczej roli w środowisku lokalnym (np. kultura małych ojczyzn, regionalizm i lokalność w badaniach kulturowych, instytucje kultury w środowisku lokalnym) i do skutecznego oddziaływania na otoczenie kulturowe (np. praca w zespole projektowym, nowe formy edukacji kulturowej i regionalnej, promocja wydarzeń kulturalnych, zarządzanie kulturą i wiedzą, organizacja imprez i wydarzeń kulturalnych).
Graduate competencies
Obydwie specjalności, choć zróżnicowane i akcentujące inne wymiary animacji działań promocyjnych i kulturalnych, łączy jedna ogólna idea, polegająca na próbie realizacji norm i wartości nowoczesnego społeczeństwa w twórczej syntezie z dziedzictwem kulturowym, które pojmowane jest jako kapitał duchowy pozwalający sprostać wyzwaniom współczesności, zwłaszcza w wymiarze lokalnych wspólnot.
Career prospects
Absolwent projektowania kultury będzie mógł zarządzać regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi instytucjami kultury, zostać koordynatorem kultury, podjąć się organizacji życia kulturalnego oraz tworzenia projektów edukacyjnych, zarządzać projektami, pracować w dziedzinie promocji kultury.
Absolwenci kierunku projektowanie kultury będą promotorami i animatorami kultury, będą mogli realizować się zawodowo w instytucjach kultury, wydziałach kultury administracji samorządowej, organizacjach społecznych i w innych obszarach działalności, gdzie ich wiedza o zjawiskach kulturowych, a także kompetencje i umiejętności w zakresie ich współtworzenia oraz współdziałania w zespole na rzecz rozwoju kultury będą ich znaczącym atutem. Absolwenci kierunku projektowanie kultury znajdą zatrudnienie w instytucjach kultury jako animatorzy kultury posiadający doskonałe przygotowanie zawodowe do zarządzania w sferze kultury (specjalność: menadżer kultury w środowisku lokalnym) oraz promocji dziedzictwa kulturowego (specjalność: promotor lokalnego dziedzictwa kulturowego), co stanowi swoistą odpowiedź na współczesne problemy i związane z nimi transformacje i przewartościowania. lch rolą zawodową, jako inicjatorów wydarzeń kulturalnych oraz znawców europejskiego, polskiego i regionalnego dziedzictwa kulturowego, a także jako jego animatorów i promotorów w skali lokalnej i ponadregionalnej będzie zarówno kreowanie, jak i uczestniczenie w kulturze.