Programme description
Studia geologiczne I stopnia prowadzone są w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, co pozwoli Tobie realizować zróżnicowany i częściowo interdyscyplinarny program studiów.
Geologia jest kierunkiem studiów, który daje Ci gwarancję zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, a nasi studenci często już na III roku studiów podejmują pracę w zawodzie.
Trzon programu stanowią przedmioty z zakresu geologii podstawowej, m.in.: mineralogii, petrologii, paleontologii, sedymentologii, geochemii czy tektoniki. Student poznaje także główne dziedziny geologii stosowanej: hydrogeologię, geologię inżynierską i geologię złóż. Wiedza uzupełniona jest o ważne dla przyszłego geologa przedmioty uzupełniające: geomorfologię, geofizykę oraz wiertnictwo i górnictwo. Znaczący udział w programie studiów licencjackich stanowią ćwiczenia terenowe, realizowane w przedsiębiorstwach geologicznych, w naturalnych odsłonięciach, czynnych kopalniach oraz kamieniołomach. Odbywają się one w różnych częściach naszego kraju: od wybrzeża Bałtyku poprzez Niż Polski po Sudety, Góry Świętokrzyskie oraz Jurę Krakowsko-Częstochowską. Praktyki te pozwalają poznać specyfikę pracy w terenie oraz przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu. Ćwiczenia te realizowane są w okresie letnim w wymiarze do trzech tygodni łącznie w każdym roku nauki.
W trakcie studiów duża waga przykładana jest do nowoczesnego kształcenia. Nacisk kładziony jest na wykorzystanie technik komputerowych, w tym metod GIS-owskich oraz specjalistycznego oprogramowania geologicznego stosowanego w największych przedsiębiorstwach geologicznych w kraju. 30 procent zajęć wynika z indywidualnego wyboru Studenta spośród szerokiej listy kursów z różnych dziedzin nauk o Ziemi. Pozwala to kształtować edukację pod kątem własnych zainteresowań. Wśród modułów do wyboru znajdują się takie, jak: geozagrożenia, zmiany środowiskowe w holocenie (nawiązujące do zmian klimatycznych), geologia ekonomiczna i gospodarka zasobami mineralnymi czy wulkanologia. Daje to jednocześnie możliwość świadomego, dojrzałego wyboru specjalności na studiach magisterskich.
W czasie studiów na Geologii możesz rozwijać swoje pasje w Kołach Naukowych, które umożliwiają Ci nie tylko pogłębianie Twoich zainteresowań, ale dają możliwość realizacji własnych projektów badawczych.
Studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata geologii oraz pozwalają na podjęcie studiów magisterskich z geologii i kierunków pokrewnych.
Studia geologiczne pozwalają na zdobycie poszukiwanego zawodu, a ankiety realizowane wśród absolwentów tego kierunku wskazują na to, że większość z nich pracuje w zawodzie lub w branżach pokrewnych, co jest ogromnym atutem tego zdobytego na UAM zawodu.
Example of courses
- Geologia dynamiczna
- Mineralogia
- Sedymentologia
- Wstęp do kartografii i GIS
- Geologia inżynierska
- Hydrogeologia
- Geologia historyczna
- Geologia złożowa
- Geozagrożenia
- Procesy glacjalne
- Ochrona środowiska geologicznego
- Historia życia na Ziemi
Graduate competencies
- Podstawowa wiedza z zakresu hydrogeologii i geologii inżynierskiej,
- Poszerzona wiedza z zakresu paleontologii i stratygrafii, mineralogii i petrologii, geologii strukturalnej, kartografii, sedymentologii, geologii regionalnej Polski.
- Znajomość i zrozumienie procesów geologicznych kształtujące Ziemię oraz najważniejszych wydarzeń z dziejów Ziemi.
- Znajomość złóż surowców naturalnych, ich genezy i występowania oraz świadomość ochrony środowiska naturalnego.
- Umiejętność rozpoznawania i klasyfikowania minerałów i skał, podstawowych grup skamieniałości oraz wykonywania przekrojów i map geologicznych. Umiejętność prowadzenia prac terenowych/kartowania terenu zarówno na Niżu, jak i w obszarach górskich — projektowania, wykonywania i dokumentowania.
- Umiejętność stosowania programów komputerowych do przetwarzania, wizualizacji i interpretacji danych geologicznych, takich jak: ArcGIS/QGIS, Surfer, SAGA GIS.
- Znajomość podstaw Prawa Ochrony Środowiska
Career prospects
Badania ankietowe prowadzone wśród absolwentów Geologii i śledzenie ich kariery zawodowej pokazuje, że większość naszych absolwentów znajduje zatrudnienie w zawodzie w zróżnicowanych przedsiębiorstwach geologicznych i pokrewnych, w tym także placówkach naukowych oraz firmach zagranicznych działających m.in. w przemyśle wydobywczym i geologii poszukiwawczej.
Wśród polskich potencjalnych pracodawców znaleźć można:
- Firmy geologiczne i zarządzające środowiskiem, takie jak: PGNiG, Wody Polskie, KGHM Polska Miedź S.A., KWB Konin, Gaz-System S.A., Kopalnia soli w Kłodawie, Kopalnia soli Solino w Mogilnie.
- Firmy geologiczne zajmujące się dokumentacją złóż, a po przeszkoleniu także firmy hydrogeologiczne i geoinżynierskie.
- Instytucje publiczne takie, jak wydziały środowiska urzędów powiatowych i wojewódzkich.
- Instytucje badawcze takie, jak Polska Akademia Nauk, Państwowy Instytut Geologiczny PIG-PIB.