Programme description
Studia muzykologiczne II stopnia skomponowane są z niewielkiej liczby zajęć obowiązkowych oraz z fakultatywnych ścieżek kształcenia (antropologicznej, studiów nad muzyką popularną, dziennikarstwa i rynku muzycznego, kognitywnej, analityczno-teoretycznej, operologicznej, historycznej), w ramach których studenci zapoznają się z najnowszymi trendami badawczymi z zakresu takich subdyscyplin muzykologii jak historia kultury muzycznej, analiza i teoria muzyki, nauka o pozyskiwaniu informacji muzycznej (Music Information Retrieval - MIR), etnomuzykologia i antropologia muzyki, dziennikarstwo muzyczne, operologia, psychologia muzyki, biomuzykologia, kognitywistyka muzyczna, estetyka i neuroestetyka muzyki. Ponadto studenci mają możliwość zrealizowania dwóch specjalności: operologicznej i nauczycielskiej. Studenci, którzy wybrali specjalność nauczycielską na I stopniu studiów muzykologicznych i kontynuują ją na studiach II stopnia, uzyskują uprawnienia nauczycielskie.
Specialties
- Specjalność nauczycielska
- Specjalność operologiczna
Example of courses
- Projekty badawcze w muzykologii
- Szyfry znaczeniowe muzyki
- Muzykologia w świecie cyfrowym
- Menadżer kultury
- Nowe narracje historyczne w muzykologii
- Lokalność i globalność w muzyce
- Biomuzykologia
- Krytyka operowa
Graduate competencies
- Pogłębiona wiedza o muzyce artystycznej, popularnej i tradycyjnej.
- Umiejętność analizy i interpretacji zjawisk muzycznych z różnych perspektyw badawczych, a zwłaszcza: antropologicznej, estetycznej, socjologicznej, historycznej, psychologicznej, kognitywnej i muzykologii cyfrowej.
- Umiejętność kompetentnego, precyzyjnego oraz logicznego wypowiadania się na tematy dotyczące zagadnień muzycznych.
- Przygotowanie do realizacji zadań badawczych, dotyczących muzyki oraz zjawisk z pogranicza sztuk – muzyki, literatury, filmu, teatru i sztuk pięknych.
- Przygotowanie do pracy w instytucjach zajmujących się upowszechnianiem kultury muzycznej i organizacją życia muzycznego lub pracy w zawodzie nauczyciela.
- Znajomość terminologii muzycznej w języku angielskim.
Career prospects
- Pracownik instytucji kultury (filharmonie, opery, teatry muzyczne, domy kultury itp.)
- Pracownik agencji koncertowych i artystycznych
- Krytyk lub dziennikarz muzyczny
- Nauczyciel przedmiotów muzycznych
- Konferansjer muzyczny
- Badacz muzyki
- Bibliotekarz muzyczny
- Edytor muzyczny
- Menadżer muzyczny