Opis kierunku
Filologia klasyczna oferuje elastyczny program studiów, który stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze zmieniającą się funkcją badań nad antykiem i z nowym miejscem humanistyki w społeczeństwie. Fundamentem tego programu jest zaawansowana znajomość języków, literatury i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, a także rozpoznawanie nowych ról kulturowych przypisywanych powyższym zjawiskom, modyfikowanym obecnie na potrzeby współczesnego społeczeństwa.
Wybrane przedmioty
-
Praktyczna nauka języka greckiego i łacińskiego
-
Literatura gracka i rzymska
-
Historia starożytna
-
Mitologie Grecji i Rzymu
-
Filozofia antyczna
-
Życie codzienne i obyczajowość starożytnej Grecji i Rzymu
-
Sztuka antyczna w perspektywie literatury
-
Paleografia łacińska
-
Wprowadzenie do medio- i neolatynistyki
-
Mitologia antyczna w literaturze i kulturze
-
Literatura poantyczna
Kompetencje absolwenta
Filologia klasyczna ma ambicje kształcenia specyficznej odmiany „pracowników wiedzy” (knowledge workers); ich cechą charakterystyczną będzie nieustanna gotowość do objaśniania tych współczesnych zjawisk, które nie mieszczą się bez reszty w wąsko rozumianej teraźniejszości, wykraczają poza doraźność, są zakorzenione w odległej tradycji.
Filologia klasyczna to jednak przede wszystkim studia źródłowe – studia te dostarczają bowiem wiedzy na temat tekstów będących kamieniami milowymi naszej cywilizacji, nośnikami fundamentalnych znaczeń, których ranga nie wygasła do dzisiaj. Języki antyczne, greka i łacina, bywają, paradoksalnie, narzędziami ułatwiającymi rozumienie współczesnego świata.
Perspektywy zawodowe
Możliwości zatrudnienia absolwentów studiów pierwszego stopnia są dość szerokie i – podobnie jak w przypadku większości kierunków humanistycznych – nie do końca możliwe do przewidzenia. Ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, w tym językowe, literackie i kulturowe, absolwenci znajdują zatrudnienie m.in. w instytucjach kultury, redakcjach, bibliotekach. Ich umiejętności samokształcenia powodują, że świetnie przystosowują swoje kompetencje i wiedzę do różnych miejsc pracy. Przede wszystkim jednak absolwenci filologii klasycznej funkcjonują jako tłumacze, uznani i nagradzani ogólnopolskimi nagrodami, jak choćby „Literatury na świecie”.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym kierunku na studiach drugiego stopnia. W ostatnich latach podejmowali je niemal wszyscy absolwenci. Przygotowanie literaturoznawcze i językoznawcze absolwentów pozwala im podjąć studia także na innych kierunkach, np. Literatura powszechna.