Opis kierunku
Projektowanie kultury to kierunek, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego systemu edukacji i współczesnego rynku pracy. Stanowi połączenie tego, co najlepsze w kształceniu uniwersyteckim i zawodowym. Kierunek, który daje możliwość zdobycia szerokiej wiedzy humanistycznej i konkretnych umiejętności praktycznych w zakresie organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych. Został utworzony z myślą o absolwentach szkół średnich oraz osobach aktywnych zawodowo, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. Studia na kierunku projektowanie kultury to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość wiążą z szeroko rozumianym sektorem kultury.
Specjalności
- Animacja ruchu turystycznego
- Promocja kultury
Wybrane przedmioty
- Zarządzanie instytucjami kultury
- Organizacja imprezy i widowiska
- Prawne aspekty zarządzania kulturą
- Wprowadzenie do reklamy i kampanii reklamowej
- Kształtowanie wizerunku w kulturze, nowe narzędzia komunikacyjne
- Technologie informacyjne
- Filozofia kultury
- Kultura popularna
- Wiedza o filmie
- Fotografia dokumentalna
Projektowanie kultury to kierunek praktyczny, którego program przewiduje liczne zajęcia warsztatowe i terenowe oraz 360 godzin studenckich praktyk zawodowych.
Kompetencje absolwenta
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent kierunku projektowanie kultury uzyska tytuł licencjata i zdobędzie kompetencje do podejmowania działań w zakresie:
- organizacji imprez i widowisk kulturalnych,
- zarządzania projektami,
- promocji wydarzeń artystycznych i dziedzictwa kulturowego,
- zarządzania instytucjami kultury.
Interdyscyplinarny model kształcenia stwarza absolwentom kierunku wiele możliwości zawodowych.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci znajdą zatrudnienie m.in. w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i administracji samorządowej lub będą mogli prowadzić prywatną praktykę w zakresie animacji kulturalnej. Absolwenci studiów pierwszego stopnia będą mogli również kontynuować kształcenie w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, m.in. na studiach drugiego stopnia projektowania kultury.