Opis kierunku
Irlandia, Szkocja i Walia to trzy z sześciu krajów celtyckich. Choć w krajach tych używane są lokalne odmiany języka angielskiego, posiadają też one swoje własne języki, fascynujące kultury oraz bogatą tradycję literacką. Kierunek filologia angielsko-celtycka to unikalne w skali europejskiej połączenie studiów anglistycznych z celtologią, w ramach którego studenci zdobywają ogólne przygotowanie literaturo- i językoznawcze, praktyczną znajomość trzech języków obcych (angielskiego, walijskiego, irlandzkiego), a także specjalistyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do zrozumienia i interpretacji kwestii związanych z kulturami celtyckimi, przede wszystkim tymi obecnymi w anglojęzycznym obszarze językowym: w Walii, Irlandii, Szkocji, Kornwalii i na Wyspie Man, a także kulturą Bretanii.
Program studiów obejmuje m.in.: intensywną naukę języka angielskiego do poziomu co najmniej C1, elementy filologii angielskiej (historia, literatura), praktyczną naukę języków walijskiego i irlandzkiego do poziomu odpowiednio B1 oraz A2 lub wyżej, wprowadzenie do kultury i historii krajów celtyckich, filmoznawstwo i socjolingwistykę, jak również zajęcia z literatury, na których studenci zapoznają się zarówno z celtycką mitologią i opowieściami inspirującymi pisarzy fantasy, jak i z klasyczną i współczesną literaturą brytyjską.
Wszystkie przedmioty w ramach trzyletniego programu studiów licencjackich prowadzone są w języku angielskim. Studia otwierają drzwi do poznania krajów celtyckich, dając możliwość nie tylko realizowania językowych pasji, ale także zdobycia umiejętności i kompetencji społecznych pożądanych na rynku pracy. Program daje ogromne możliwości poszerzania swoich horyzontów, rozwija umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, pracy w grupie i prezentacji wyników swojej pracy, a także zachęca do angażowania się w działalność naukową, kulturową, artystyczną i społeczną w Polsce i za granicą.
Wybrane przedmioty
- Praktyczna nauka języka angielskiego: pisanie, gramatyka, ćwiczenia komunikacyjne, sprawności zintegrowane, fonetyka, wystąpienia publiczne
- Praktyczna nauka języka walijskiego
- Praktyczna nauka języka irlandzkiego
- Wstęp do studiów celtyckich
- Historia literatury brytyjskiej przed rokiem 1900
- Współczesna literatura walijska w języku walijskim i angielskim
- Literatura anglo-irlandzka
- Historia i kultura Irlandii
- Kinematografia walijska
- Wprowadzenie do tłumaczenia
Kompetencje absolwenta
- Praktyczna znajomość trzech języków.
- Szeroka wiedza literaturo- i językoznawcza.
- Pogłębiona znajomość kultury, literatury i historii Wielkiej Brytanii i narodów celtyckich.
- Wiedza o zróżnicowaniu kultury Zjednoczonego Królestwa i Irlandii i zrozumienie złożonej tożsamości ich mieszkańców.
- Zrozumienie problematyki języków mniejszościowych i zagrożonych w Europie i na świecie, gotowość do wspierania różnorodności językowej i kulturowej.
- Gotowość do współpracy z placówkami badawczymi, edukacyjnymi i przedsiębiorstwami oraz do uczestniczenia w życiu kulturalnym i naukowym.
- Umiejętność formułowania prac pisemnych, w szczególności akademickich, oraz przygotowywania wystąpień ustnych w języku angielskim i polskim.
Perspektywy zawodowe
Program studiów licencjackich filologia angielsko-celtycka daje fundament dla przyszłej kariery zawodowej w obszarach takich jak:
- nauczanie języków,
- tłumaczenia użytkowe i literackie,
- praca w przedsiębiorstwach wymagająca znajomości języka angielskiego i szerokiej wiedzy o krajach anglojęzycznych,
- praca w mediach polskich i zagranicznych,
- praca w instytucjach naukowych, edukacyjnych i kulturalnych.
Uzyskane przez studentów kompetencje otwierają również możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego w krajach, w których języki celtyckie są językami urzędowymi (Irlandii i Walii), gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników wyposażonych w praktyczne umiejętności posługiwania się tymi językami, jak również specjalistyczną wiedzę na ich temat (m.in. praca w sektorze publicznym, mediach, organizacjach pozarządowych).