Opis kierunku
Specjalizacja akademicka dostarcza studentom praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim oraz ugruntowaną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i kultury angielskiego obszaru językowego. Zajęcia z praktycznej nauki języka angielskiego odbywają się w małych grupach i prowadzone są zgodnie z brytyjskim lub amerykańskim modelem wymowy.
Specjalizacja magisterska: Literatura i kultura amerykańska ma w założeniu dostarczyć studentom filologii wszechstronnej wiedzy o literaturze, społeczeństwie, instytucjach oraz kulturze i sztuce Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych realiów.
Specjalizacja kanadyjska ma charakter interdyscyplinarny. Studenci i studentki specjalizacji nabywają spójną i obszerną wiedzę dotyczącą różnorodnych aspektów literatury, kultury, historii Kanady anglojęzycznej, społeczeństwa kanadyjskiego oraz wybranych zagadnień z zakresu językoznawstwa w odniesieniu do Kanady.
Specjalizacja Australia i Nowa Zelandia jest jedyną tego typu specjalizacją w Polsce. Studenci nabywają spójną i obszerną wiedzę dotyczącą różnorodnych aspektów literatury, kultury i historii Australii oraz Nowej Zelandii, a także charakterystyki społeczeństwa i języka angielskiego w tych krajach.
Moduł nauczycielski przeznaczony jest dla studentów wszystkich specjalizacji stacjonarnych na kierunku filologia angielska, którzy posiadają częściowe kwalifikacje do nauczania języka angielskiego. Po jego ukończeniu studenci uzyskają pełne kwalifikacje do uczenia języka angielskiego w szkołach.
Specjalności
- akademicka
- literatura i kultura amerykańska
- kanadyjska
- Australia i Nowa Zelandia
Wybrane przedmioty
- Praktyczna nauka języka angielskiego
- Seminarium magisterskie
- Seminarium tematyczne
- Metodologia badań lingwistycznych lub literackich
- Wstęp do europeistyki
- Dyskurs akademicki
- Podstawy przedsiębiorczości
- Wykład monograficzny
Kompetencje absolwenta
- Znajomość języka angielskiego zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu co najmniej C1.
- Znajomość zagadnień dotyczących badań językoznawczych i literaturoznawczych, w tym w ich kontekście kulturowym.
- Umiejętność samodzielnej i krytycznej interpretacji tekstów językowych, w tym w odpowiednim kontekście kulturowym.
- Kompetencje miękkie (kreatywność, elastyczność, komunikatywność).
- Umiejętności krytycznego i twórczego myślenia.
Perspektywy zawodowe
- Nauczyciel języka obcego
- Tłumacz języka angielskiego
- Pracy redakcyjna, w mediach elektronicznych, public relations, reklamie
- Praca w obszarach związanych z badaniami rynku i opinii społecznej oraz dziennikarstwie
- Praca w instytucjach naukowych, edukacyjnych, kulturalnych oraz mediach poszukujących pracowników z szeroką wiedzą kulturową i umiejętnościami filologicznymi
- Praca w międzynarodowych przedsiębiorstwach wymagająca dobrej znajomości angielskiego oraz rozeznania na lokalnych rynkach zagranicznych
- Praca w przedsiębiorstwach, w których jednym z podstawowych wymogów jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz pełne rozeznanie w zakresie zjawisk literacko-kulturowych krajów anglojęzycznych