Opis kierunku
Filologia klasyczna oferuje elastyczny program studiów, który stanowi odpowiedź na wyzwania związane ze zmieniającą się funkcją badań nad antykiem i z nowym miejscem humanistyki w społeczeństwie. Fundamentem tego programu jest zaawansowana znajomość języków, literatury i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, a także rozpoznawanie nowych ról kulturowych przypisywanych powyższym zjawiskom, modyfikowanym obecnie na potrzeby współczesnego społeczeństwa.
Specjalności
Program studiów II stopnia proponuje specjalność translatorsko-edytorską, która jest centrum filologii klasycznej.
Wybrane przedmioty
-
Edytorstwo i redakcja tekstu
-
E-edytorstwo
-
Teoria przekładu
-
Krytyka tekstu
-
Przekład literacki prozy i poezji greckiej i łacińskiej
-
Tłumaczenie tekstów naukowych z języków nowożytnych.
Kompetencje absolwenta
Absolwent uzyska kompetencje i praktyczne umiejętności z zakresu translatoryki tekstów greckich i łacińskich, a także edycji i krytyki tekstów. Są to więc dwa obszary filologii klasycznej, tradycyjnie uważane za jej ukoronowanie, podejmowane przez najwybitniejszych uczonych. Jednocześnie odpowiadają one zapotrzebowaniu społecznemu na pojawianie się w każdym pokoleniu nowoczesnych przekładów kanonicznych tekstów antycznych, jak i poszerzaniu dostępności tekstów dotąd nietłumaczonych na język polski. Działalność przekładowa jest zresztą znakiem rozpoznawczym poznańskiej klasyki. Absolwenci filologii klasycznej funkcjonują jako tłumacze, uznani i nagradzani ogólnopolskimi nagrodami, jak choćby „Literatury na świecie”. Trzeba zaznaczyć, że prace magisterskie będące komentowanymi przekładami tekstów antycznych, zwykle dotąd nietłumaczonych na język polski, są jednymi z najważniejszych osiągnięć dydaktycznych Instytutu Filologii Klasycznej.
Perspektywy zawodowe
Kierunek przygotowuje wysokokwalifikowane osoby specjalizujące się w wiedzy związanej z tożsamością współczesnej Europy, potrafiące wykorzystać ją praktycznie do ochrony i propagowania dziedzictwa kulturowego, jak również poszukiwane na rynku pracy – bardzo często w sektorach zupełnie niezwiązanych z filologią klasyczną, a zatrudniających jej absolwentów ze względu na unikatowy sposób analizowania i interpretowania rzeczywistości, wykształcony podczas studiów klasycznych.
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia w szkole doktorskiej.