Opis kierunku
Geologia stosowana Niżu Polskiego to specjalność na studiach II stopnia ukierunkowana na zagadnienia geologiczne charakterystyczne dla dominującej części Polski. Skierowana jest do absolwentów geologicznych studiów licencjackich, a także kierunków pokrewnych geologii. Szeroki zakres przedmiotów z geologii podstawowej i specjalistycznych z geologii stosowanej sprawią, że student nabędzie szerokie umiejętności do pracy w zawodzie geologa zajmującego się rozwiązywaniem praktycznych kwestii z różnych branż geologicznych. W trakcie studiów pozna również zasady wykonywania podstawowych opracowań formalno-prawnych wymaganych prawem. Specjalność ta, to również wiele przedmiotów skupiających się na najmłodszych osadach – kenozoicznych, w tym glacjalnych i postglacjalnych, które dominują w strefie przypowierzchniowej Niżu Polskiego, a które mają kluczowe znaczenie w praktyce geologicznej.
Ta unikatowa specjalność stanowi kurs nowoczesnej i wieloaspektowej geologii, z przenikającymi się zagadnieniami naukowymi i utylitarnymi, kładąc również silny nacisk na kwestie ochrony środowiska, w tym na zrównoważone korzystanie przez człowieka z zasobów Ziemi.
Wybrane przedmioty
- Laboratoryjne badania gruntów
- Dynamika wód podziemnych
- Geologia Niżu Polskiego
- Geozagrożenia na Niżu Polskim
- Alternatywne i konwencjonalne źródła energii
- Eksploatacja i przeróbka kopalin
- Oceny oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne
- Ochrona i monitoring wód podziemnych
- Podstawy geotechniki
Kompetencje absolwenta
- Potrafi rozpoznawać i dokumentować złoża różnych surowców mineralnych oraz obsługiwać kopalnie.
- Potrafi projektować i obsługiwać ujęcia wód podziemnych.
- Potrafi prowadzić badania geologiczno-inżynierskie dla potrzeb budownictwa.
- Umiejętnie wykorzystuje standardowe i najnowocześniejsze metod badawcze i narzędzia cyfrowe.
Perspektywy zawodowe
- praca w zawodzie geologa w przedsiębiorstwach, zakładach górniczych, instytutach badawczych (np. SAFEGE, KGHM, PGNiG S.A., PIG-PIB, IMGW-PIB, KWB Konin, Gaz-System S.A.)
- praca naukowa (uczelnie i Polska Akademia Nauk)
- zakładanie i prowadzenie własnych firm geologicznych
- urzędy administracji państwowej i samorządowej