Opis kierunku
Gospodarka Przestrzenna to interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu planowania przestrzennego, logistyki i zarządzania.
Gospodarka przestrzenna zajmuje się przestrzenną organizacją rozwoju społeczno-gospodarczego. Jej oferta łączy ekonomiczne podejście do terenów i lokalizacji z wyzwaniami stawianymi miastom i regionom przez otoczenie. Jest zorientowana na efektywne gospodarowanie zasobami przestrzennymi, w tym: nieruchomościami, terenami inwestycyjnymi, przestrzeniami publicznymi itp. W jej zakres wchodzi zarówno wiedza dotycząca prowadzenia polityki przestrzennej jednostek terytorialnych (gmin wiejskich, miast, powiatów i województw) oraz przestrzennej organizacji procesów logistycznych i transportowych. Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter Gospodarka przestrzenna jest atrakcyjna dla studentów. Zarówno w planowaniu przestrzennym, jak i w dokonywanych wyborach strategicznych (w administracji i biznesie) coraz większe znaczenie przywiązuje się do zagadnień środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju. Kierunek korzysta z dorobku wielu nauk, m.in. geografii społecznej, ekonomii, urbanistyki, planowania przestrzennego czy zarządzania.
Czy to studia dla Ciebie?
Jeżeli w obszarze Twoich zainteresowań jest geografia (szczególnie geografia społeczno-ekonomiczna), ekonomia, kartografia, funkcjonowanie miast a w przyszłości chciałbyś pracować np. jako urbanista, planista lub projektant przestrzeni to właśnie znalazłeś studia dopasowane do Ciebie.
Gospodarka przestrzenna to kierunek dla osób zainteresowanych kształtowaniem przestrzeni miast, wsi, osiedli oraz krajobrazów otwartych w sposób funkcjonalny, zrównoważony i przyjazny dla wszystkich użytkowników.
Studia na kierunku Gospodarka Przestrzenna w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile są realizowane przy wsparciu Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Dzięki studiom zyskasz interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych i przyrodniczych, a także m.in. urbanistyki i planowania przestrzennego oraz umiejętności praktyczne zdobyte podczas ćwiczeń terenowych w kraju i za granicą; praktyk zawodowych w jednostkach i instytucjach administracji publicznej, pracowniach projektowych i urbanistycznych. Oprócz wyspecjalizowanej kadry i programu zajęć umożliwiającego zdobycie wiedzy i umiejętności, Nadnotecki Instytut UAM w Pile to również nowoczesna infrastruktura i zielone otoczenie sprzyjające studiowaniu. Wybierając studia w Pile, otrzymasz wsparcie w zdobywaniu wiedzy. Możesz liczyć na pomoc tutora - nauczyciela akademickiego, który wskaże Ci dobre rozwiązania zarówno w rozwoju osobistym, jak i w trudniejszej sytuacji. Po ukończeniu studiów I stopnia i uzyskania tytułu inżyniera możesz kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – m.in. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM czy Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu i uzyskać tytuł magistra.
Specjalności
- Rewitalizacja miast i obszarów wiejskich
- Planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce i transporcie
Wybrane przedmioty
● Prawo zagospodarowania przestrzeni
● Kartografia społeczno-ekonomiczna i podstawy GIS
● Planowanie infrastruktury technicznej
● Gospodarka nieruchomościami
● Planowanie infrastruktury technicznej
● Programy i fundusze europejskie
● Systemy Informacji geograficznej w transporcie i logistyce
● Projekty rewitalizacyjne na obszarach miejskich
● Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i powojskowych
Kompetencje absolwenta
Absolwent specjalności rewitalizacja miast i obszarów wiejskich będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zajmowania stanowisk pracy w administracji samorządowej, takich jak np. specjalista w zakresie planowania przestrzennego, w tym również tworzenia programów rewitalizacji.
Absolwent specjalności planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce i transporcie będzie posiadał wiedzę i umiejętności z wybranych zagadnień z zakresu planowania przestrzennej organizacji działalności logistycznej i transportowej oraz planowania infrastruktury logistycznej i transportowej.
Perspektywy zawodowe
Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwalają absolwentom m.in. na opracowywanie projektów planów zagospodarowania przestrzennego, przygotowywanie i przeprowadzanie projektów inwestycyjnych w skalach: lokalnej, regionalnej i krajowej, opracowywanie analiz przestrzennych zjawisk społecznych, gospodarczych i przyrodniczych oraz zarządzanie jednostkami terytorialnymi.
Absolwent studiów I stopnia może podjąć działalność zawodową (również własną działalność gospodarczą) w kraju i za granicą w zespołach projektowych z zakresu planowania przestrzennego oraz urbanistyki (w Polsce ma możliwość wykonywania zawodu urbanisty). Ponadto może brać udział w przygotowywaniu opracowań strategicznych i przyrodniczych związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym oraz brać udział w procesie zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego.