Opis kierunku
Kierunek Hydrologia, meteorologia i klimatologia stanowi połączenie trzech bloków tematycznych, wśród których istotne miejsce, obok zagadnień dotyczących atmosfery, zajmują kwestie związane z hydrologią i gospodarką wodną. Kierunek odpowiadając na różnorodne wyzwania związane z postępującym kryzysem klimatycznym i wodnym, promuje inżynierów posiadających szeroką wiedzę z zakresu prognozowania meteorologicznego i zmian klimatu, połączoną z praktycznymi umiejętnościami gospodarowania zasobami wodnymi.
Istotnym aspektem kształcenia, poza promowaniem zaawansowanej wiedzy i umiejętności z zakresu nauk atmosferycznych i hydrologicznych, jest też edukacja w zakresie procedur zarządzania kryzysowego. Połączenie zaawansowanej wiedzy i umiejętności z zakresu nauk atmosferycznych i hydrologicznych oraz znajomości procedur administracyjnych umożliwi Ci podejmowanie i koordynowanie odpowiednich działań profilaktycznych, organizacyjnych oraz ratowniczych w atmosferyczno-hydrologicznych stanach kryzysowych. Zatem można uznać, że jest to pierwszy taki kierunek studiów w Polsce.
Wybrane przedmioty
-
Meteorologia i klimatologia
- Hydrologia i oceanografia
- GIS w naukach o atmosferze i hydrosferze
- Programowanie w meteorologii i hydrologii
- Gospodarka Wodna
- Meteorologia synoptyczna
- Współczesne zmiany klimatu
- Drony w meteorologii i hydrologii
- Zarządzanie ryzykiem powodziowym i ryzykiem suszy
- Adaptacje do zmian klimatu
- Społeczno-psychologiczne aspekty zmian klimatu
Kompetencje absolwenta
- Interdyscyplinarna wiedza z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i nauk o środowisku. Znajomość w stopniu zaawansowanym podstaw teoretycznych oraz mechanizmów matematycznego modelowania procesów hydrologicznych i klimatycznych (to podstawa działań podejmowanych w celu adaptacji do zmian klimatu).
-
Znajomość oraz umiejętność stosowania nowoczesnych narzędzi, metod i technik pozyskiwania, opracowywania i interpretacji danych meteorologicznych i hydrologicznych niezbędnych w zarządzaniu kryzysowym.
-
Umiejętność dokonania oceny oddziaływań inwestycji na środowisko przyrodnicze, w szczególności w aspekcie hydrosfery i atmosfery, co jest kluczowe w postępującym kryzysie klimatycznym.
-
Połączenie zaawansowanej wiedzy i umiejętności z zakresu nauk atmosferycznych i hydrologicznych ze znajomością procedur zarządzania kryzysowego umożliwia podejmowanie oraz koordynowanie odpowiednich działań profilaktycznych, organizacyjnych oraz ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w środowisku naturalnych.
Perspektywy zawodowe
-
Jednostki naukowo-badawcze
-
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
-
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
-
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
-
Instytucje i urzędy zajmujące się ochroną środowiska
-
Instytucje i urzędy zajmujące się zarządzaniem kryzysowym
-
Jednostki publiczne i prywatne firmy przygotowujące raporty i ekspertyzy środowiskowe