Opis kierunku
Kierunek Technologie komputerowe to studia informatyczne pozwalające uzyskać tytuł inżyniera z kompetencjami w obszarze nauk ścisłych oraz technicznych. Ukończenie studiów pozwoli w sposób twórczy stosować i rozwijać technologie komputerowe, rozumiane jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy i praktyki o szerokim znaczeniu dla współczesnej gospodarki. Absolwent będzie dysponował wiedzą oraz umiejętnościami, przede wszystkim praktycznymi, dotyczącymi różnych dziedzin informatyki, cyfrowego przetwarzania danych, elektroniki analogowej i cyfrowej, telekomunikacji i automatyki, jak i tworzenia i zarządzania systemami informatycznymi, aplikacjami (także mobilnymi) oraz usługami sieciowymi/internetowymi włączając w to rozwiązania wirtualizacyjne i chmurowe.
Niewątpliwym atutem kierunku jest aspekt aplikacyjny, techniczny, inżynierski, który odróżnia ten kierunek od informatyki stricte teoretycznej. Zapewnia to naszym absolwentom bardzo dobre przygotowanie kompetencyjne — teoretyczne i praktyczne, a także techniczne i pozatechniczne.
W 3,5-letnim programie studiów znajdują się również przedmioty z obszaru klasyki wykształcenia informatycznego.
Należy podkreślić, że istotnym atutem jest możliwość wpływania przez studenta na swoją ścieżkę kształcenia poprzez wybór na każdym etapie studiów spośród przedmiotów kierunkowych. Są to przedmioty spoza głównego kanonu, które funkcjonują w postaci bloków do wyboru i pozwalają na profilowanie własnego wykształcenia zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami czy też przyszłymi planami zawodowymi.
Wybrane przedmioty
- Podstawy programowania
- Wstęp do informatyki i elektroniki cyfrowej
- Systemy operacyjne
- Wprowadzenie do technologii internetowych
- Fizyczne i informatyczne podstawy telekomunikacji
- Architektura komputerów
- Fizyczne Laboratorium Mikrokomputerowe
- Fizyka i przetwarzanie emach danych w systemach wbudowanyc; mikrosterownik, mikroukłady komputerowe, Sterowniki PLC
- Architektura internetu
- Analityka i optymalizacja serwisów handlu lektronicznego e-ecommerce
- Urządzenia obilne w mpraktyce pomiarowej: Pracownia systemów pomiarowych, Programowanie urządzeń mobilnych
Kompetencje absolwenta
Absolwent będzie dysponował wiedzą i umiejętnościami, przede wszystkim praktycznymi, dotyczącymi różnych dziedzin informatyki, cyfrowego przetwarzania danych, elektroniki analogowej i cyfrowej, telekomunikacji i automatyki, jak i tworzenia i zarządzania systemami informatycznymi, aplikacjami (także mobilnymi) oraz usługami sieciowymi/internetowymi włączając w to najnowocześniejsze trendy (wirtualizacja, rozwiązania chmurowe). Będzie przygotowany do pracy zespołowej oraz posiadał wiele umiejętności inżynierskich w obszarze najnowocześniejszych technik (tele-)informatycznych. Nabędzie zdolność dostosowywania się do wymogów gospodarki przyszłości opartej na danych oraz wiedzy, w warunkach szybko zmieniającego się rynku pracy kształtowanego przez rozwój nowych technologii. Absolwent będzie miał dobre przygotowanie kompetencyjne — teoretyczne i praktyczne, a także techniczne i pozatechniczne.
Perspektywy zawodowe
Studia przygotują do pracy we własnym przedsiębiorstwie, firmie, jak i w korporacji na stanowisku:
- technika,
- informatyka,
- teleinformatyka.