Opis kierunku
Współcześnie eksperci w sektorze IT mogą liczyć na szeroki wybór dobrze płatnych ofert pracy, obejmujących wiele obszarów biznesu i nauki. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoje umiejętności analitycznego myślenia i nie boisz się technologii, to mamy coś dla Ciebie! Przygotowaliśmy nowe, 3,5-letnie studia inżynierskie na kierunku Informatyka, dzięki którym zdobędziesz gruntowną wiedzę z zakresu informatyki i matematyki. Poznasz także nowoczesne technologie, które pozwolą Ci odnaleźć się na bardzo różnorodnym i ciągle zmieniającym się rynku pracy w IT.
Z nami zdobędziesz solidne podstawy i merytoryczną wiedzę w zakresie języków i paradygmatów programowania, sieci komputerowych, systemów operacyjnych, baz danych, bezpieczeństwa danych i aplikacji, inżynierii oprogramowania, technologii internetowych oraz podstaw sztucznej inteligencji. Poza przedmiotami podstawowymi możesz wybierać spośród licznych przedmiotów fakultatywnych, które pozwolą Ci zdobyć wyspecjalizowaną wiedzę w dziedzinie, która szczególnie Cię interesuje.
Program studiów
Gruntownie przebudowaliśmy nasz program studiów, aby odzwierciedlał aktualny charakter dyscypliny informatyka oraz by jeszcze bardziej uelastycznić Twoją ścieżkę rozwoju. Podczas pierwszych trzech semestrów będziesz realizować tylko przedmioty obowiązkowe, wprowadzające podstawy informatyki i matematyki, takie jak algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe, technologie internetowe, algebra i analiza matematyczna. Aby uatrakcyjnić zajęcia i pokazać praktyczne zastosowania matematyki w informatyce, wszystkie przedmioty matematyczne będą wzbogacone o komponent laboratoryjny. Czwarty semestr wprowadza przedmioty, które pomogą Ci w zdefiniowaniu swoich zainteresowań zawodowych i naukowych. Przedmioty te będą wprowadzeniem do ścieżek tematycznych, realizowanych na kolejnych semestrach:
- Sztuczna inteligencja,
- Cyberbezpieczeństwo,
- Projektowanie algorytmów,
- Programowanie gier komputerowych.
Równolegle do wybranej ścieżki tematycznej będziesz realizować blok przedmiotów związany z inżynierią oprogramowania. W szczególności ostatnie dwa semestry studiów przeznaczone będą na tworzenie zespołowego projektu inżynierskiego, który bardzo dobrze przygotuje Cię do pracy zawodowej w zespole programistów.
Ścieżki tematyczne oraz przedmioty do wyboru pozwolą Ci dopasować ścieżkę rozwoju według Twoich preferencji. Program studiów zakłada ścisłą współpracę z wiodącymi firmami z branży IT. Dzięki temu oferta przedmiotów obejmuje różnorodną i aktualną wiedzę oraz umiejętności praktyczne, dostosowane do oczekiwań pracodawców na współczesnym rynku pracy. We współpracy z firmami prowadzimy laboratoria, warsztaty i wykłady.
Siatka godzin w roku akademickim 2023/24
Wybrane przedmioty
- Algorytmy i struktury danych
- Paradygmaty programowania
- Systemy operacyjne
- Technologie internetowe
- Sztuczna inteligencja
- Inżynieria oprogramowania
- Praktyczne umiejętności projektowe
- Inżynierski projekt zespołowy
Kompetencje absolwenta
- Podstawy merytoryczne w związane z algorytmami, językami programowania, inżynierią programowania i wiodącymi obszarami informatyki.
- Umiejętność pracy z narzędziami, technologiami i urządzeniami informatycznymi stosowanymi w różnych obszarach.
- Umiejętność zastosowania pojęć matematycznych w modelowaniu i rozwiązywaniu problemów związanych z informatyką.
- Umiejętność komunikacji w języku angielskim w środowisku zawodowym.
- Gotowość do uczestniczenia w procesach gospodarczych związanych z informatyką i świadczeniem wybranych usług informatycznych.
Perspektywy zawodowe
- Szeroki wybór dobrze płatnych ofert pracy, obejmujących wiele obszarów biznesu i nauki.
- Możliwość rozwoju kariery jako programista/programistka, projektant/projektantka, analityk/analityczka lub kierownik/kierowniczka zespołu IT.
- Możliwość koncentracji na warstwie sprzętowej i infrastrukturze informatycznej, tak by zadbać o bezpieczeństwo i zarządzanie ich jakością.
- Możliwość dalszego rozwoju swoich kompetencji i wkroczenia na drogę naukową, pracując w obszarach badawczo-rozwojowych, związanych ze sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, projektowaniem algorytmów lub programowaniem gier komputerowych.