Opis kierunku
Nowa specjalność studiów II stopnia na kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją nosi nazwę INTERLINGWISTYKA / INTERLINGUISTICS. Są to studia w językach esperanto oraz angielskim. Więcej informacji na temat powyższej specjalności znaleźć można pod niniejszym linkiem.
Specjalność o nazwie interlingwistyka w ramach kierunku językoznawstwo i zarządzanie informacją przeznaczona jest dla absolwentów studiów I stopnia lub równoważnych, wykazujących się co najmniej dobrą znajomością języków esperanto oraz angielskiego (minimum poziom B2 według skali ESOKJ).
Studia skupiają się na nauczaniu komunikacji międzykulturowej przy użyciu języka esperanto. Przedmioty z zakresu zarządzania informacją prowadzone są w języku angielskim. Oprócz tego na początku drugiego roku nauki student wybiera interesujące go przedmioty (łącznie 60 godzin) z proponowanej puli zajęć fakultatywnych. Oferta przedmiotów do wyboru stanowi owoc współpracy różnych ośrodków akademickich i zmienia się w kolejnych cyklach dydaktycznych.
W trakcie powyższych studiów ich słuchacze poszerzają oraz pogłębiają swoje kompetencje w zakresie znajomości języków esperanto oraz angielskiego. Zajęcia prowadzone w powyższych dwóch językach oraz praktyczna ich nauka, w tym 30 godzin ćwiczeń z zakresu tłumaczeń, umożliwiają osiągnięcie przez absolwentów opisywanej specjalności kompetencji językowych na poziomie C1/C2.
Absolwent powyższych studiów posiada podstawową wiedzę z zakresu: językoznawstwa, komunikacji międzynarodowej i międzykulturowej, polityki językowej oraz zarządzania informacją, a także wykazuje znajomość narzędzi stosowanych w ostatnim z wymienionych obszarów; posiada szczegółową wiedzę z dziedziny języków planowych, a także z zakresu językoznawstwa, kultury i literatury esperanta oraz historii ruchu esperanckiego. Potrafi krytycznie analizować i oceniać sytuację językową na świecie oraz posługiwać się zdobytą wiedzą w komunikacji międzykulturowej. Umie porównywać języki i kultury, doceniać dziedzictwo kulturowe oraz inność na różnych płaszczyznach, a także współpracować w grupie międzynarodowej. Jest też gotowy do samokształcenia.
Wybrane przedmioty
- Język angielski
- Język esperanto (Gramatyka języka esperanta, Leksykologia esperanta, Kultura esperancka, Literatura esperancka)
- Historia ruchu esperanckiego
- Komunikacja interkulturowa
- Polityka językowa i planowanie językowe
- Interlingwistyka
- Językoznawstwo typologiczne i porównawcze
- Humanistyka cyfrowa
- Zarządzanie informacją językową
- Tłumaczenie angielski-esperanto, esperanto-angielski
- Seminarium magisterskie
Kompetencje absolwenta
- Zna języki esperanto oraz angielski na poziomie minimum C1.
- Posiada umiejętność krytycznej analizy oraz oceny sytuacji językowej na świecie.
- Potrafi stosować narzędzia służące zarządzaniu informacją.
- Potrafi współpracować w grupie międzynarodowej.
- Jest otwarty na różnorodność i odmienność.
Perspektywy zawodowe
Praca w:
- zagranicznych przedstawicielstwach firm,
- biurach podróży,
- firmach z branży medialnej,
- jednostkach administracji publicznej zorientowanych na współpracę międzynarodową,
- organizacjach międzynarodowych,
- ośrodkach kultury (organizacja kursów oraz wydarzeń kulturalnych).