Opis kierunku
Po ukończeniu studiów na specjalności Resocjalizacja, absolwent posiada wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne niezbędne do rozumienia procesów i kontekstów kształcenia, wychowania, wsparcia i opieki oraz wdrażania jej dyrektyw do praktyki profilaktycznej i resocjalizacyjnej. Identyfikuje, diagnozuje i rozwiązuje problemy wychowanków tak w środowisku lokalnym, jak i instytucjach zamkniętych. Potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce zawodowej, posiada kompetencje prakseologiczne, komunikacyjne, społeczne, kreatywne, etyczno-moralne oraz informacyjno-technologiczne. Absolwent potrafi pracować w zespole, podejmując zróżnicowane role; jest animatorem i mentorem dla swoich wychowanków i środowiska lokalnego. Dokonuje oceny przydatności wybranych metod i technik, prognozuje efekty podjętych przez siebie zadań, dokonuje niezbędnych modyfikacji, gdy są one konieczne.
Wybrane przedmioty
- Prawo karne i penitencjarne
- Współczesne systemy resocjalizacji
- Pedagogika penitencjarna
- Współczesne zjawiska i subkultury dewiacyjne
- Wybrane problemy przestępczości nieletnich
- Warsztat wychowawcy placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich
- Profilaktyka zachowań ryzykownych
- Pomoc postpenitencjarna
Kompetencje absolwenta
- Absolwent posiada ogólnopedagogiczną, historyczno-filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną wiedzę niezbędną do projektowania oddziaływań resocjalizacyjnych.
- Potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce zawodowej.
- Potrafi pracować w zespole.
- Dokonuje oceny przydatności wybranych metod pedagogicznych.
- Potrafi animować i wspierać swoich wychowanków i środowisko lokalne.
Perspektywy zawodowe
- Pedagog w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych
- Pedagog/wychowawca w instytucjach systemu oświaty (szkoły, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, bursy, internaty)
- Wychowawca/pedagog w instytucjach profilaktycznych i wychowawczych działających w środowisku lokalnym (świetlice wychowawcze i socjoterapeutyczne, ogniska pracy z młodzieżą)
- Kurator społeczny (po przejściu odpowiednich procedur)
- Funkcjonariusz policji/straży miejskiej/służby więziennej (po przejściu odpowiednich procedur)