Opis kierunku
Gospodarka i Inżynieria Wodna to interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i adaptacji do zmian klimatu.
Woda gwarantuje Tobie przyszłość
Susze, powodzie i zmiany klimatyczne stanowią największe wyzwania współczesnej gospodarki. Gospodarka i Inżynieria Wodna to studia, dzięki którym zrozumiesz istotę i przyczyny tych zagrożeń. Dowiesz się jak kreować i zarządzać rzekami, jeziorami i obszarami zlewni, w tym infrastrukturą wodną i zielenią, tak aby adaptować nasze otoczenie do zmian klimatycznych. Największe polskie miasta opracowały plany adaptacji do zmian klimatu i rozpoczyna się proces ich przebudowy w kierunku nowoczesnych i bezpiecznych smart cities – przyłącz się, zostań nowoczesnym inżynierem. Pamiętaj, że zasoby wodne wykorzystywane są w wielu sektorach gospodarki: w rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie, przemyśle czy budownictwie – tutaj również potrzebni są specjaliści, inżynierowie gospodarki wodnej. Tacy jak Ty.
Czy to studia dla Ciebie?
Jeżeli w obszarze Twoich zainteresowań są aspekty nauk o Ziemi i środowisku, biologicznych, czy o zarządzaniu i jakości, a w przyszłości chciałbyś pracować nie tylko za biurkiem, ale i w terenie, to właśnie znalazłeś studia dopasowane do Ciebie.
Studia na kierunku Gospodarka i Inżynieria Wodna są prowadzone we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Blisko 70% zajęć na kierunku stanowią praktyczne zajęcia m.in. inżynierskich aspektów hydrologii, hydrobiologii, systemów informacji geograficznej GIS, urządzeń wodnych, prawa wodnego i prawa ochrony środowiska, które są podstawą do zdobycia wiedzy i umiejętności wykorzystywanych w karierze zawodowej. Oprócz wyspecjalizowanej kadry i programu zajęć umożliwiającego zdobycie wiedzy i umiejętności, Nadnotecki Instytut UAM w Pile to również nowoczesna infrastruktura i zielone otoczenie sprzyjające studiowaniu. Wybierając studia w Pile, otrzymasz wsparcie w zdobywaniu wiedzy. Możesz liczyć na pomoc tutora - nauczyciela akademickiego, który wskaże Ci dobre rozwiązania zarówno w rozwoju osobistym, jak i w trudniejszej sytuacji. Po ukończeniu studiów I stopnia i uzyskania tytułu inżyniera możesz kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – m.in. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydziale Biologii czy Wydziale Chemii UAM i uzyskać tytuł magistra.
Wybrane przedmioty
Kształcenie na kierunku będzie obejmowało przedmioty podstawowe oraz bogaty zestaw przedmiotów do wyboru:
- Hydrologia
- Ekologia i funkcjonowanie środowiska
- Geograficzne Systemy Informatyczne (GIS)
- Przyszłe wyzwania gospodarki i inżynierii wodnej
- Antropogeniczne zmiany obiegu wody
- Operaty wodno-prawne
Kompetencje absolwenta
Jako absolwent tego kierunku będziesz przygotowany do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi na potrzeby gospodarcze oraz w rozwoju współczesnych miast z uwzględnieniem ochrony najcenniejszych ekosystemów wodnych. Posiądziesz praktyczne kompetencje inżynierskie poszukiwane w warunkach postępującej urbanizacji i zmian klimatycznych, wiedzę jak zniwelować odczuwalne skutki zmian klimatu (fale upałów i zimna, powodzie, susze, nawalne deszcze). Jak kształtować miejską infrastrukturę wodną, aby łagodziła obecne i prognozowane skrajne zjawiska pogodowe. Jak retencjonować wody opadowe, aby je można było dodatkowo wykorzystać. Jak zapewnić bezpieczeństwo i dobrą jakość środowiska wodnego i przyrodniczego.
Perspektywy zawodowe
Twoje umiejętności są cenione przez polskie oraz międzynarodowe firmy, instytucje i organizacje związane z gospodarowaniem i ochroną zasobów wodnych.
Specjalistów w tej dziedzinie potrzebują m.in.:
- Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”,
- wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska,
- pracownie ekspertyz środowiskowych, outsourcing środowiskowy,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
- Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska,
- przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji oraz spółki wodno-ściekowe,
- agencje projektowania i gospodarowania terenami wodnymi,
- firmy związane z melioracją i urządzeniami wodnymi,
- stowarzyszenia i fundacje przyrodnicze i ekologiczne.