Opis kierunku
Zaawansowane badania socjologiczne to studia drugiego stopnia dla absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych. Przygotowują one do profesjonalnej pracy w roli badacza społecznego, zarówno w obszarze działalności naukowej, jak i w firmach badawczych, instytucjach samorządowych czy organizacjach pozarządowych. Kierunek wyposaża w zaawansowane kompetencje dotyczące realizacji i koordynacji badań społecznych na wszystkich ich etapach. Uczy także pozyskiwania środków na badania i prezentowania ich wyników pod kątem oczekiwań różnych kategorii odbiorców.
Kształcenie na kierunku jest silnie powiązane z prowadzonymi na Wydziale Socjologii badaniami naukowymi. Centralnym elementem programu studiów są zajęcia „Pracownia badawcza”. Są to realizowane w kilkuosobowych grupach, pod opieką pracowników naukowych, projekty badawcze, których tematyka jest zbieżna z zainteresowaniami osób studiujących. W ramach pracowni badawczych uczymy, jak przygotować badania społeczne, jak je zrealizować, dobierając do tego odpowiednie metody i techniki badawcze, jak przeanalizować zebrane dane i jak skutecznie rozpowszechniać pozyskane wyniki. Podbudową dla pracowni badawczych jest przedmiot „Teoria i metodologia nauk społecznych”, który w każdym z semestrów opisuje inny aspekt realizacji projektów badawczych, a także zapoznaje ze zróżnicowanymi podejściami do badań w ramach różnych dyscyplin nauk społecznych (np. psychologia, geografia społeczna).
Studia oferują daleką posuniętą indywidualizację kształcenia. Pracownie badawcze, realizowane w małych grupach projektowych, dają możliwość bliskiej współpracy pomiędzy prowadzącymi a osobami studiującymi. Kierunek daje także duże możliwości elastycznego kształtowania ścieżki kształcenia. Prócz przedmiotów obowiązkowych wybiera się samodzielnie przedmioty z puli warsztatów badawczych. To praktyczne zajęcia poświęcone szczegółowym aspektom badań społecznych, np.: Język programowania R, Technologie mobilne w badaniach społecznych, Prowadzenie badań z udziałem dzieci, Badania dla projektowania.
Zajęcia na kierunku są prowadzone przez doświadczonych badaczy ilościowych i jakościowych. Stosujemy metody dydaktyczne oparte o nauczanie problemowe i research-based learning. W trakcie realizacji zajęć współpracujemy również z podmiotami z otoczenia społecznego, wsłuchując się w ten sposób w potrzeby i porady podmiotów pozaakademickich.
Wybrane przedmioty
- Pracownia badawcza
- Dylematy współczesnej socjologii
- Teoria i metodologia nauk społecznych
- Komunikacja naukowa i fundraising
- Problemy i wyzwania współczesności
- Zarządzanie projektem
- Etyczne i prawne aspekty badań
Kompetencje absolwenta
- Zrozumienie złożoności współczesnego świata społeczno-kulturowego i znajomość obszarów wymagających pogłębionych badań naukowych
- Projektowanie i koordynowanie procesu badawczego na wszystkich etapach jego realizacji
- Stosowanie zaawansowanych sposobów analiz jakościowych i ilościowych
- Prezentowanie i wykorzystanie wyników badań w sposób dopasowany do oczekiwań różnych kategorii odbiorców
- Wrażliwość na problemy społeczne, prowadzenie działalności badawczej w zgodzie z zasadami etyki
Perspektywy zawodowe
Absolwent_ka kierunku jest przygotowany_a do uczestnictwa w złożonych przedsięwzięciach i projektach z zakresu badań społecznych. Oznacza to, że może koordynować badania, przygotowywać ich realizację, realizować procesy zbierania i analizy danych, nadzorować sposoby ich wykorzystywania. Kierunek przygotowuje do takiej pracy w wielu obszarach, takich jak:
- firmy badawcze,
- organizacje pozarządowe,
- instytucje samorządowe,
- uniwersytety i instytucje naukowe.